Uutiset ja tilastot

Tältä sivulta löydät viimeisimmät tiedotteet, artikkelit, konkurssitilastot ja muut tilastouutiset


Enento Groupin tilinpäätöstiedote 1.1. – 31.12.2025: Liiketoiminnan volyymit vakaantuivat, vahva vapaa kassavirta

Pörssitiedote13.02.2026

Enento Group Oyj | Pörssitiedote | 13.02.2026 klo 12:00:00 EET

YHTEENVETO

Loka – joulukuu 2025 lyhyesti

  • Liikevaihto oli 39,1 milj. euroa (37,8 milj. euroa), kasvua 3,3 % (vertailukelpoisin valuuttakurssein kasvua 0,9 %).
  • Oikaistu käyttökate oli 13,5 milj. euroa (11,7 milj. euroa), kasvua 15,2 % (vertailukelpoisin valuuttakurssein kasvua 12,8 %).
  • Oikaistu käyttökatemarginaali oli 34,5 % (30,9 %), kasvua 3,6 prosenttiyksikköä (vertailukelpoisin valuuttakurssein kasvua 3,6 prosenttiyksikköä).
  • Oikaistu liikevoitto oli 10,6 milj. euroa (8,4 milj. euroa), kasvua 26,3 % (vertailukelpoisin valuuttakurssein kasvua 24,0 %).
  • Liikevoitto oli 7,0 milj. euroa (4,3 milj. euroa).

Tammi – joulukuu 2025 lyhyesti

  • Liikevaihto oli 152,7 milj. euroa (150,4 milj. euroa), kasvua 1,5 % (vertailukelpoisin valuuttakurssein samalla tasolla viime vuoteen verrattuna).
  • Oikaistu käyttökate oli 52,4 milj. euroa (52,0 milj. euroa), kasvua 0,8 % (vertailukelpoisin valuuttakurssein laskua 0,5 %).
  • Oikaistu käyttökatemarginaali oli 34,3 % (34,6 %), laskua 0,3 prosenttiyksikköä (vertailukelpoisin valuuttakurssein laskua 0,2 prosenttiyksikköä).
  • Oikaistu liikevoitto oli 41,0 milj. euroa (39,6 milj. euroa), kasvua 3,5 % (vertailukelpoisin valuuttakurssein kasvua 2,3 %).
  • Liikevoitto oli 25,4 milj. euroa (24,6 milj. euroa).
  • Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle 0,50 euron osakekohtaista osinkoa, joka maksettaisiin huhtikuussa 2026. Lisäksi marraskuussa 2026 maksettaisiin erillisen hallituksen päätöksen mukaan toinen 0,50 euron osinkoerä.

Loka – joulukuussa 2025 vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä oli -1,6 milj. euroa (-2,2 milj. euroa) ja tammi – joulukuussa 2025 -7,8 milj. euroa (-7,0 milj. euroa), jotka koostuvat pääasiassa uudelleenjärjestelyihin ja IT-infrastruktuurin konsolidointiin liittyvistä kuluista.
 
Loka – joulukuussa 2025 yrityshankintojen käyvän arvon oikaisujen poistot olivat -1,9 milj. euroa
(-1,9 milj. euroa) ja tammi – joulukuussa 2025 -7,9 milj. euroa (-8,1 milj. euroa).

AVAINLUVUT
 1.10. –1.10. –1.1. –1.1. –
Miljoonaa euroa31.12.202531.12.202431.12.202531.12.2024
  
  
Liikevaihto39,137,8152,7150,4
Liikevaihdon muutos, %, vertailukelpoisin valuuttakurssein0,9-2,60,0-3,6
Liikevaihdon muutos, % raportoiduin valuuttakurssein3,3-2,91,5-3,5
Liikevoitto7,04,325,424,6
Liikevoittomarginaali, %18,011,516,616,3
Oikaistu käyttökate13,511,752,452,0
Oikaistu käyttökatemarginaali, %34,530,934,334,6
Oikaistu liikevoitto10,68,441,039,6
Oikaistu liikevoittomarginaali, %27,222,226,926,4
Uusien palveluiden osuus liikevaihdosta, %5,416,38,115,6
Vapaa kassavirta13,37,134,130,7
Nettovelan suhde oikaistuun käyttökatteeseen2,72,72,72,7
Osakekohtainen tulos, EUR0,140,020,570,51
Oikaistu osakekohtainen tulos, EUR10,300,231,141,09

 1Aikaisemmin raportoitu Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos on muutettu ja nimetty Oikaistuksi osakekohtaiseksi tulokseksi siten, että yritysostoihin liittyvien käyvän arvon oikaisujen lisäksi on jätetty pois vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät ja osakkuusyhtiön arvonalentumiset sekä niiden verovaikutukset. Lisätietoja liitetiedossa 1 Vaihtoehtoiset tunnusluvut.

TULEVAISUUDEN NÄKYMÄT

Makrotalouden ja geopoliittisten epävarmuuksien odotetaan jatkuvan vuonna 2026. Ruotsin sääntely-ympäristön viimeaikaiset ja tulevat muutokset, jotka vaikuttavat lainanvälittäjiin, ovat edelleen riski Enentolle. Näistä haasteista huolimatta liiketoiminnan volyymimme tasaantuivat vuonna 2025, ja odotamme palaavamme kasvu-uralle vuonna 2026. Ruotsissa on rohkaisevia merkkejä vähitellen parantuvasta makrotaloudesta, kun taas Suomen talouden kehityksen odotetaan olevan maltillisempaa. Odotamme asuntolainoille ja vakuudettomille lainoille vakaata kysyntää sekä yritystietopalveluiden hyvän kysynnän jatkuvan.

Enento keskittyy oikaistun käyttökatteen parantamiseen ja vapaan kassavirran vahvistamiseen kurinalaisella kustannustenhallinnalla, samalla panostaen tulevaisuuden kilpailukykyyn ja kasvumahdollisuuksiin.

Enento Group arvioi vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan 0–5 prosenttia ja oikaistun käyttökatteen kasvavan vuoteen 2025 verrattuna vertailukelpoisin valuuttakurssein.

TEPPO PAAVOLA, TOIMITUSJOHTAJA

Vuonna 2025 liiketoimintamme volyymit vakaantuivat, mikä antoi meille vahvemman jalansijan tulevaa vuotta varten. Vaikka makroympäristö Suomessa ja Ruotsissa pysyi haastavana ja markkina-aktiviteetti vaimeana, saavuttamamme resilienssi tukee odotustamme paluusta kasvu-uralle vuonna 2026.

Vuoden 2025 liikevaihtomme oli vertailukelpoisin valuuttakurssein lähes edellisvuoden tasolla, yhteensä 152,7 miljoonaa euroa (150,4 miljoonaa euroa). Business Insight kasvoi ja Consumer Insight laski, pääasiassa Ruotsin kuluttajaluottotietoliiketoiminnan heikon kehityksen vuoksi. Neljännen neljänneksen liikevaihto oli 39,1 miljoonaa euroa (37,8 miljoonaa euroa), osoittaen 0,9 %:n kasvua vertailukelpoisin valuuttakurssein. Business Insightin myynti kasvoi, kun taas Consumer Insightin myynti oli lähellä edellisvuoden tasoa.

Vuoden 2025 oikaistu käyttökate (Adjusted EBITDA) oli 52,4 miljoonaa euroa (52,0 miljoonaa euroa) ja pysyi lähes edellisvuoden tasolla vertailukelpoisin valuuttakurssein. Oikaistu käyttökatemarginaali oli 34,3 % (34,6 %). Kannattavuutta rasittivat kasvaneet datanhankinnan kustannukset, muuttunut myyntimix sekä matalampi oman työn aktivointi, jotka kumosivat säästöjä henkilöstö- ja muissa liiketoiminnan kuluissa. Vapaa kassavirta säilyi vahvana ja parani 34,0 miljoonaan euroon (30,7 miljoonaa euroa). Kassavirtasuhde nousi 75,6 %:iin (66,2 %). Vahva vapaa kassavirta heijastaa tasaista kassavirrantuottokykyämme ja vahvistaa valmiuksiamme maksaa vakaata, pääoman allokointitavoitteidemme mukaista osinkoa.

Viimeisen neljänneksen oikaistu käyttökate oli 13,5 miljoonaa euroa (11,7 miljoonaa euroa), osoittaen 12,8 %:n kasvua vertailukelpoisin valuuttakurssein. Oikaistu käyttökatemarginaali oli 34,5 % (30,9 %). Kannattavuutta tukivat liikevaihdon kasvu, tehostamistoimet ja suotuisampi myyntimix. Viimeisen neljänneksen aikana aloitimme ja saimme päätökseen pienimuotoiset muutosneuvottelut, joiden tavoitteena oli vahvistaa strategian toteutusta ja rakentaa go-to-market-malli Ruotsissa, jonne perustimme uuden myynnin kasvattamiseen keskittyvän tiimin.

Business Insightin kehitys viimeisellä neljänneksellä säilyi vankkana, ja liikevaihto kasvoi 2,0 % vertailukelpoisin valuuttakurssein. Compliance-palvelut kasvoivat Suomessa edelleen vahvasti, ja näemme niille hyvää kiinnostusta myös Ruotsin markkinalla. Myös kiinteistöpalvelut kasvoivat Suomessa, ja lanseerasimme Suomen markkinalle uuden sähköisen rekisteröintipalvelun, jonka näkymät ovat hyvät ja jolla on jo useita asiakkaita. Kohtasimme edelleen vastatuulta Premium-myynnissä pk-yrityksille Ruotsissa. Ruotsin pk-asiakasliiketoiminnan transformaatio eteni kuitenkin suunnitellusti, ja otimme käyttöön digitaalisen uusimisprosessin valituille tuotteille ja rajatulle asiakasryhmälle. Laajempi käyttöönotto käynnistyi tammikuussa 2026. Muutos tuo mukanaan kannattavuuspotentiaalia, kun keskitymme asiakaspysyvyyden varmistamiseen ja uusmyynnin vauhdittamiseen.

Consumer Insightin liikevaihto laski viimeisellä neljänneksellä 0,6 % vertailukelpoisin valuuttakurssein. Ruotsin kehitys oli tasaista ja Suomessa laskua. Ruotsissa kuluttajaluottotietojen kysyntä pysyi vaimeana mutta vakaana. Ruotsin lainanvälittäjäsegmentin volyymit ovat tasaantuneet, ja käsityksemme mukaan kaikki suuret välittäjät suunnittelevat hakevansa pankkitoimilupaa, joka tukee liiketoimintaamme tulevaisuudessa. Suomessa volyymeihin kohdistui painetta heikon makrotaloustilanteen ja alhaisen kuluttajaluottamuksen vuoksi. Tästä huolimatta meitä rohkaisi uusien kuluttajalainanantajien saapuminen Suomen markkinalle.

Vuonna 2025 vahvistimme asemaamme keskittymällä innovaatioihin sekä operatiivisen tehokkuuden ja asiakas- ja henkilöstötyytyväisyyden vahvistamiseen. Lanseerasimme vuoden aikana useita uusia palveluja ja jatkoimme laajentumista Ruotsissa uusiin asiakasvertikaaleihin, kuten verkkokauppaan ja teleoperaattoreihin. Operatiivista tehokkuutta parannettiin IT-kapasiteetin optimoinnilla ja konsolidoimalla infrastruktuuritoimittajia, mikä mahdollistaa asiakkaiden palvelemisen aiempaa nopeammin ja luotettavammin. Asiakastyytyväisyys pysyi erittäin korkealla tasolla: sekä konsernin B2B- että B2C-NPS oli 38. Henkilöstön sitoutuneisuus säilyi myös korkealla tasolla 8,0 (7,8), mikä korostaa Enenton vahvaa joukkuehenkeä ja hyvää johtamista.

Odotamme makrotaloudellisen ja geopoliittisen epävarmuuden jatkuvan vuonna 2026. Ruotsin sääntely-ympäristön viimeaikaiset ja tulevat muutokset, jotka vaikuttavat lainanvälittäjiin, ovat edelleen riski Enentolle. Ruotsissa on rohkaisevia merkkejä vähitellen parantuvasta makrotaloudesta, kun taas Suomen talouden kehityksen odotetaan olevan maltillisempaa. Odotamme asuntolainoille ja vakuudettomille lainoille vakaata kysyntää sekä yritystietopalveluiden hyvän kysynnän jatkuvan. Arvioimme vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan 0–5 prosenttia ja oikaistun käyttökatteen kasvavan vertailukelpoisin valuuttakurssein vuoteen 2025 verrattuna.

Houkutteleva pääoman allokointi vahvojen kassavirtojen ja osinkojen muodossa säilyy Enenton prioriteettina. Hallitus ehdottaa tilikaudelta 2025 maksettavan osinkoa 0,50 euroa osakkeelta huhtikuussa 2026, ja toista, enintään 0,50 euron osakekohtaista erää vuoden viimeisellä neljänneksellä hallituksen erillisellä päätöksellä.

Aloitin toimitusjohtajana tammikuun 2026 alussa ja odotan innolla Enenton johtamista sen seuraavaan vaiheeseen. Vuoden 2025 viimeisen neljänneksen tulokset heijastavat Enenton tiimin rakentamaa vahvaa perustaa. Tulen keskittymään kestävän kasvun, innovaatioiden ja asiakasarvon edistämiseen, samalla kun vahvistamme asemaamme Pohjoismaisilla markkinoilla. Haluan kiittää asiakkaitamme, kumppaneitamme, työntekijöitämme ja osakkeenomistajiamme luottamuksesta ja tuesta, jotka tekevät Enenton menestyksen mahdolliseksi.

WEBCAST

Webcast-lähetys analyytikoille, sijoittajille ja lehdistölle järjestetään tänään 13.2.2026 klo 14.00. Tuloksen esittelevät toimitusjohtaja Teppo Paavola ja talousjohtaja Elina Stråhlman. Lähetys on englanninkielinen.

Webcast-lähetystä voi seurata osoitteessa: https://enento.events.inderes.com/q4-2025. Esitysmateriaali ja tallenne webcastista ovat saatavilla Enenton sijoittajasivuilla.

Helsingissä 13. helmikuuta 2026

ENENTO GROUP OYJ
Hallitus