Uutiset ja tilastot

Tältä sivulta löydät viimeisimmät tiedotteet, artikkelit, konkurssitilastot ja muut tilastouutiset


Yritysten maksuhäiriömerkinnöissä 2020-luvun ennätys - myös konkurssimäärien kasvu jatkuu

09.07.2025

Yritysten maksuhäiriömerkinnöissä 2020-luvun ennätys - myös konkurssimäärien kasvu jatkuu
  • Tuoreet maksuhäiriö- ja konkurssitilastot paljastavat huolestuttavan kehityksen suomalaisyritysten taloudellisessa tilanteessa vuoden 2025 toisella neljänneksellä. Yritysten uudet maksuhäiriöt ja konkurssihakemukset ovat lisääntyneet merkittävästi edellisvuoteen verrattuna. 

  • Kesäkuun lopussa jo yli 52 000 yrityksellä on maksuhäiriö, kun viime vuonna vuoden vastaavana ajankohtana maksuhäiriöitä oli noin 47 000 yrityksellä. 

  • Trattaprotestien, eli yritysperinnässä käytettävien julkisuusuhkaisten maksukehotuksien, määrä kasvoi yli 9 % viime vuoteen verrattuna. 

  • Konkurssiin on asetettu tänä vuonna noin 1700 yritystä, kun viime vuoden vastaavaan ajankohtaan mennessä konkurssiin oli asetetty 1600 yritystä. Vuonna 2024 konkurssiin asetettiin Suomessa yhteensä 3006 yritystä, mikä on toistaiseksi korkein määrä koko 2000-luvun aikana. 

  • Konkurssihakemuksien määrä on kasvanut viime vuoteen verrattuna etenkin majoitus- ja ravintola-alalla (21 %) sekä tukku- ja vähittäiskaupan alalla (12 %).  

“Kovin surkealta tämä tilanne valitettavasti vaikuttaa. Maksuhäiriömerkinnän saaneiden yritysten kokonaismäärä on korkeampi kuin vastaavalla jaksolla viime vuonna. Useissa tapauksissa maksuhäiriö ei ole yksittäinen poikkeus, vaan merkki pidempään jatkuneesta kannattavuusongelmasta. Talousvaikeuksien kasaantuminen näkyy konkreettisesti konkurssihakemusten ja yrityssaneerausten määrän kasvuna”, huomauttaa Asiakastiedon yritysdataan perehtynyt tuoteomistaja Jaakko Nors

Konkurssiin asetettujen yritysten määrän kasvun lisäksi konkurssihakemusten määrä kasvoi selvästi. Vuoden 2025 kuuden ensimmäisen kuukauden aikana velalliset ovat jättäneet lähes 750 ja velkojat yli 1600 konkurssihakemusta. Myös yrityssaneerausta hakevien yritysten määrä oli nousussa. Tänä vuonna lähes 360 yritystä on hakeutunut yrityssaneeraukseen, kun viime vuonna kesäkuun loppuun mennessä saneeraukseen oli hakeutunut 270 yritystä.  
 
“Yrityssaneeraukseen hakeutuvien yritysten määrän kasvu osoittaa, että yhä useampi yritys pyrkii välttämään konkurssin rakenteellisilla muutoksilla. Valitettavasti tämä viittaa pitkittyneisiin talousongelmiin sekä likviditeettiongelmien yleistymiseen. Samaan aikaan uusien trattaprotestien määrä kasvoi huomattavasti, mikä indikoi yritysten kasvavia maksuvaikeuksia ja heikentyvää maksukykyä myös lähitulevaisuudessa”, arvioi Nors.  


 
Riskialtteimmat toimialat ovat pysyneet samana viime vuoteen verrattuna. Kaikista tämän vuoden konkurssihakemuksista eniten hakemuksia on kohdistunut rakennusalalle (429 kpl), tukku- ja vähittäiskauppa-alalle (310 kpl)  sekä majoitus- ja ravintola-alalle (229 kpl). Rakennusalan konkurssihakemukset ovat samalla tasolla viime vuoden kanssa, mutta erityisesti kuluttajakysynnästä riippuvaiset kaupan ala ja ravintola-ala ovat kärsineet tänä toimintaympäristön epävarmuudesta. Tukku- ja vähittäiskaupan alan konkurssihakemuksien määrä on kasvanut lähes 12 % viime vuodesta, ja majoitus- ja ravintola-alalla konkurssihakemuksia on tullut tänä vuonna peräti 21 % enemmän kuin viime vuonna.  
 
Ruotsissa jo valoa tunnelin päässä 
 
Asiakastiedon kanssa Enento Groupiin kuuluvan ruotsalaisen yritys- ja luottotietoja tarjoavan UC:n mukaan konkurssien määrä väheni Ruotsissa kesäkuussa 5 % viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Myös Ruotsissa nähtiin viime vuonna 2000-luvun ennätys konkurssien määrässä.  
 
Ruotsissa rakennusalalla havaittiin merkittävä 24 % lasku konkurssien määrässä, kun taas hotelli- ja ravintola-alalla konkurssit kasvoivat 1 %. Vähittäiskaupassa konkurssit puolestaan lisääntyivät 5 %. Suomessakin talous on toipumassa taantumasta, mutta Suomen Pankin ennusteen mukaan talouskasvu on lähiaikoina silti vielä vaatimatonta, ja sitä hidastaa varsinkin investointien vähäisyys.  
 
“Vaikka talous on osoittanut jo jonkin aikaa elpymisen merkkejä, riski maksuhäiriöiden ja konkurssien määrän kasvulle on edelleen olemassa. Talouden epävarmuustekijät – kuten kuluttajakysynnän ailahtelevuus – vaikuttavat edelleen yritysten toimintaympäristöön. Yritysten kannattaa nyt kiinnittää erityistä huomiota kassanhallintaan, maksukyvyn ennakointiin ja luottopolitiikan tarkentamiseen”, suosittelee Nors. 
 

Lisätiedot ja datatiedustelut:
 
Emmi Paajanen 
Viestinnän asiantuntija 
emmi.paajanen@asiakastieto.fi 
045 123 8804 
 
Haastattelupyynnöt: 
 
Jaakko Nors 
Tuoteomistaja 
jaakko.nors@asiakastieto.fi 
050 388 9549

Liitteet